Share Button

17th annual Rumble in Fort Wayne

Friday, Saturday & Sunday, Dec. 26-28, 2014 ● Memorial Coliseum Expo Center ● Fort Wayne, Ind.

SATURDAY RESULTS

MIDGETS (National/Regional/Focus/Kenyon Car)

             Qualifications – 1. Brandon Knupp, 78, Chambers, 7.904 seconds; 2. Derek Bischak, 31, Bischak, 7.911; 3. Cooper Clouse, 14, Clouse, 7.989; 4. Geoff Kaiser, 10, Moore, 8.041; 5. Joe Liguori, 8up, Williams, 8.054; 6. Ross Rankine, 9r, Rankine, 8.062; 7. Bobby Santos III, 1g, Gormly, 8.078; 8. Bryan Nuckles, 59x, Nuckles, 8.082; 9. Kyle Hamilton, 33, Hamilton, 8.128; 10. Jim Anderson, 99a, Guess, 8.146; 11. Patrick Bruns, 22, Grskovic, 8.168; 12. Justin Peck, 5x, Clay, 8.185; 13. Billy Wease, 99, Burrow, 8.191; 14. Chris Neuenschwander, 8, Neuenschwander, 8.199; 15. Russ Gamester, 46, Gamester, 8.210; 16. Anthony Nocella, 4, Seymour, 8.213; 17. David Gough, 6, Gough, 8.236; 18. Jimmy McCune, 61, Kenyon, 8.276; 19. Matt Westfall, 9, Ryder, 8.297; 20. Nick Hamilton, 1, Steele, 8.336; 21. Cory Setser, 24, Setser, 8.339; 22. Austin Nemire, 19, O’Connell, 8.352; 23. Lynsey Liguori, 74, Williams, 8.374; 24. Rex Norris III, 63, Norris, 8.388; 25. Mike Streicher, 19b, Belt, 8.390; 26. Brian Gerster, 98, Burrow, 8.404; 27. Chris Jagger Jr., 32j, Jagger, 8.498; 28. Anthony McCune, 45, 3-K, 8.514; 29. Rich Corson, 15, Corson, 8.533; 30. Kyle O’Gara, 27, Lawson, 8.560; 31. Kevin Atkins, 36a, Atkins, 8.642; 32. Joey Burrow, 49, Burrow, 8.647; 33. Branson Dils, 15k, Chambers-Knupp, 8.673; 34. Brad Greenup, 4g, Greenup, 8.708; 35. Alex Watson, 41, Sexton, 8.782; 36. Jake Mangeot, 92, Burrow, 9.403; 37. Robby Parish, 7k, Irwin, NT; 38. Taylor Jagger, 27, Jagger, NT; 39. Shayne Riley, 57r, Riley, NT; 40. Chris Jagger, 88, Jagger, NT; 41. Bryan Nuckles, 59, Nuckles, withdrew.

First heat (10 laps) – Knupp, Nocella, Gerster, Atkins, Setser, Mangeot, Rankine, Bruns.

Second heat (10 laps) – Gough, Peck, Santos, Bischak, Nemire, Parish, Burrow, Jagger Jr.

Third heat (10 laps) – Wease, Clouse, J. McCune, Nuckles, A. McCune, L. Liguori, Dils, Riley.

Fourth heat (10 laps) – K. Hamilton, Kaiser, Neuenschwander, Norris, T. Jagger, Westfall, Corson, Greenup.

Fifth heat (10 laps) – Anderson, N. Hamilton, Gamester, J. Liguori, O’Gara, Fedorcak (#19b), Watson, Jagger.

First semi-feature (12 laps) – Bischak, Santos, Neuenschwander, L. Liguori, O’Gara, Fedorcak, Dils, Mangeot, Jagger Jr., Westfall.

Second semi-feature (12 laps) – J. Liguori, Nuckles, Setser, Gamester, Parish, A. McCune, Atkins, Riley, Greenup, Norris.

Third semi-feature (12 laps) – J. McCune, Gerster, Rankine, Nemire, Burrow, T. Jagger, Corson, Watson, Bruns.

Feature (50 laps) – 1. Justin Peck, 2. Billy Wease, 3. Jim Anderson, 4. Anthony Nocella, 5. David Gough, 6. Cooper Clouse, 7. Bryan Nuckles, 8. Nick Hamilton, 9. Geoff Kaiser, 10. Brian Gerster, 11. Brandon Knupp, 12. Jimmy McCune, 13. Bobby Santos III, 14. Derek Bischak, 15. Joe Liguori, 16. Kyle Hamilton. Lap leaders: Anderson 1-31, Peck 32-50.

 

WINGED OUTLAW MODIFIED MIDGETS (600cc)

            Qualifications – 1. Erick Rudolph, 22, Lafler, 7.927 seconds; 2. Ben Quinones, 20, APS, 7.961; 3. Bill Dunham, 84, T&E, 8.185; 4. Brad Lamberson, 19, Dunigan, 8.217; 5. Matt Farnham, 7f, Farnham, 8.271; 6. Cap Henry, 17, Henry, 8.292; 7. Drew Dorsett, 11b, Sager, 8.296; 8. Ginny Quinones, 007, APS, 8.337; 9. Chase Ridenour, 11r, 8.422; 10. Tyler Fitzpatrick, 57, Fitzpatrick, 8.485; 11. Mark Zumbrun, 35z, Zumbrun, 8.523; 12. Rusty Strausbaugh, 29, Strausbaugh, 8.571; 13. Howard McCormick, 26, Sager, 8.767; 14. A.J. Lesiecki, 14, AJD, 9.401; 15. John Ivy, 94, Henry, NT.

           First heat (10 laps) – Dorsett, Ridenour, Rudolph, Zumbrun, McCormick, Dunham, Farnham.

Second heat (10 laps) – Henry, B. Quinones, Lesiecki, Strausbaugh, G. Quinones, Fitzpatrick, Lamberson.

Feature (25 laps) – 1. Ben Quinones, 2. Brad Lamberson, 3. Chase Ridenour, 4. A.J. Lesiecki, 5. Drew Dorsett, 6. Rusty Strausbaugh, 7. Howard McCormick, 8. Bill Dunham, 9. Tyler Fitzpatrick, 10. Erick Rudolph, 11. Matt Farnham, 12. Ginny Quinones, 13. Mark Zumbrun, 14. Cap Henry. Lap leaders: Zumbrun 1-5, Ridenour 6-15, B. Quinones 16-30.

 

NON-WINGED DIRT OUTLAW MODIFIED MIDGETS (600cc)

            Qualifications – 1. Larry Joe Sroufe, 21, Sroufe, 8.176 seconds; 2. Matt Janisch, 14, Jones, 8.280; 3. Erick Rudolph, 32, Lafler, 8.421; 4. Daniel Robinson, 57, Robinson, 8.530; 5. Mike Fedorcak, 9, Fedorcak, 8.581; 6. Blane Culp, 34, Culp, 8.680; 7. Jason Ormsby, 51, Ormsby, 8.730; 8. Jonathon Lesiecki, 24, AJD, 8.776; 9. Russ Gamester, 49, GRP, 8.896; 10. Gary Klein, 68, Klein, 9.087; 11. Blake Lamb, 69, Lamb, 9.157; 12. Shawn Grace, 77, Woods, 9.193; 13. Jaden Rogers, 7, Williams, 9.263; 14. Ryan Ball, 10r, Ball, 9.273; 15. Drew Rader, 74h, Allen, 9.419; 16. Clay Sanders, 21c, Sanders, 9.436; 17. Ethan Foster, 11, Foster, 9.536; 18. Kim Hughes, 6, Hughes, 9.563; 19. Phil Bozell, 83jr, Wolfersberger, 9.585; 20. Braiden Black, 69b, Black, 9.622; 21. Richard Smith, 12, Smith, 9.627; 22. Nick Eastin, 93, Eastin, NT; 23. Jeremy Howe, 48, Howe-Foster, NT; 24. Mike Stahl, 40, NT.

           First heat (10 laps) – Sroufe, Rogers, Sanders, Bozell, Howe, Klein, Ormsby, Robinson.

Second heat (10 laps) – Lesiecki, Fedorcak, Janisch, Black, Lamb, Foster, Ball.

Third heat (10 laps) – Rudolph, Gamester, Smith, Culp, Grace, Rader, Hughes.

Semi-feature (10 laps) – Hughes, Grace, Robinson, Ormsby, Howe, Foster, Black, Klein, Rader, Ball.

Feature (25 laps) – 1. Erick Rudolph, 2. Mike Fedorcak, 3. Russ Gamester, 4. Blane Culp, 5. Clay Sanders, 6. Braiden Black, 7. Jaden Rogers, 8. Daniel Robinson, 9. Phil Bozell, 10. Richard Smith, 11. Shawn Grace, 12. Kim Hughes, 13. Larry Joe Sroufe, 14. Jonathon Lesiecki, 15. Matt Janisch, 16. Jason Ormsby. Lap leaders: Rudolph 1-25.

 

SENIOR HEAVY KARTS

 First heat (8 laps) – Dustin Heath, Shawn Kluck, Craig Strayer, Cody Gallogly, Nick Grommes, Colt Ternet Sr., Austin Horn.

Second heat (8 laps) – Travis Fisher, Josh McKnight, Matt Randall, Kyle Burns, Kyle Kalweit, Andrew Johnson, Teddy Alberts.

Feature (15 laps) – Dustin Heath, Shawn Kluck, Travis Fisher, Matt Randall, Josh McKnight, Jake Shelley, Cody Gallogly, Cole Ternet Sr., Nick Grommes, Kyle Kalweit, Andrew Johnson, Cole Ternet Sr., Kyle Burns, Teddy Alberts.

SENIOR MEDIUM KARTS

 First heat (8 laps) – Shawn Kluck, John Ivy, Ronnie Niehaus, Steven Webb, A.J. Robinson, Brandon Minnick, Andrew Johnson, Wayne Parkhurst.

Second heat (8 laps) – Dustin Heath, Travis Fisher, Zach Wolff, Nate Randall, Derek Hammond, Sierra Lantz, Levi Wilbur.

Feature (15 laps) – Shawn Kluck, Dustin Heath, John Ivy, Travis Fisher, Derek Hammond, Zach Wolff, Ronnie Niehaus, Nate Randall, A.J. Robinson, Levi Wilbur, Sierra Lantz, Wayne Parkhurst, Steven Webb, Andrew Johnson.

SENIOR CAGED KARTS

 First heat (8 laps) – Brandon Dunn, Branson Dils, Josh Hanselman, Anthony Colandro, Zack Schaffer, Mike Ernsberger, Brian Barnett, Ty Conrad, Ashley Marqueling, David Hurley.

Second heat (8 laps) – Philip Schneider, Dylan Woodling, Joe Warner, Max Stambaugh, Ron Vandermeir Jr., Bradley Boyer, Jason O’Hara, Christopher Plank, Mike Welsh, Corey Saylor.

Third heat (8 laps) – Dan Bouc, Cole Rhoton, Zack Myers, Dustin Ingle, Kevin Wall Jr., A.J. Geren, Michael Giachetti, Shanon Chiddister, Aric Vandermeir.

Fourth heat (8 laps) – John Ventrello, Steven Berlin, Brad Schieber, Anthony Myers, Cole Roberson, Brandon Schnittke, Rick Dukes, Dan McLean, Eric Wall.

Feature (15 laps) – Brandon Dunn, Dan Bouc, Philip Schneider, Branson Dils, Cole Rhoton, Brad Schieber, Joe Warner, Max Stambaugh, Dylan Woodling, John Ventrello, Brandon Schnittke, Anthony Colandro, Steven Berlin, Ron Vandermeir Jr.

JUNIOR HEAVY KARTS

 First heat, round one (8 laps) – Korbyn Hayslett, Sam Weaver, Connor Truman, Kaitlin Randall, Hannah Galitz, Michael Paterno.

Second heat, round one (8 laps) – Tayte Williamson, Gene Gregoric III, Dylan Anderson, Amanda Bohn, Myles Morrolf, Andrew Scheid.

Feature (15 laps) – Korbyn Hayslett, Sam Weaver, Tayte Williamson, Gene Gregoric III, Dylan Anderson, Kaitlin Randall, Connor Truman, Andrew Scheid, Michael Paterno, Amanda Bohn, Hannah Galitz.

JUNIOR CAGED KARTS

 First heat (8 laps) – Korbyn Hayslett, Tayte Williamson, Gene Gregoric III, Owen Houpt, Aaron Mulrooney Jr., Jaden Cretacci, Paige Rogers, Jim Emrich.

Second heat (8 laps) – Breiden Mooney, Kasey Ziebold, Aiden Williamson, Dalton Rogers, Madison Bland, Jakeb Boxell, Griffin Hisle, Michael Villena.

Semi-feature (10 laps) – Cretacci, Hisle, Bland, Boxell, Rogers, Creager, Emrich, Villena, Mulrooney.

Feature (15 laps) – Korbyn Hayslett, Tayte Williamson, Kasey Ziebold, Breiden Mooney, Aiden Williamson, Owen Houpt, Madison Bland, Ian Creager, Jakeb Boxell, Gene Gregoric III, Griffin Hisle, Jaden Cretacci, Paige Rogers.

 

KID KARTS

 

First heat, round one (8 laps) – Cameron Vandermeir, Joshua Toth, Jasmine Goble, Jackson Orth, David Bretz.

Second heat, round one (8 laps) – Patrick Clark, Drew Phillips, Garrett Andexler, Hunter Weaver, Parker Lindemann, Brodie Wendel.

First heat, round two (8 laps) –Toth, Vandermeir, Goble, Bretz, Orth.

Second heat, round two (8 laps) – Clark, Andexler, Phillips, Weaver, Wendel, Lindemann.

Feature (10 laps) – Patrick Clark, Cameron Vandermeir, Brodie Wendel, Parker Lindemann, Hunter Weaver, Garrett Andexler, Drew Phillips, David Bretz, Jackson Orth.

 

HEAVY CLONE KARTS

 

First heat (8 laps) – Zach Axlen, Josh McKnight, Max Stambaugh, Kyle Pervis, Matt Browning, John Reiser, Nathan Bevard, Derek Lilly, Blake Adams, Cameron Miller.

Second heat (8 laps) – Brandon Dunn, Kobe Allison, Tyler Ransbottom, Tyler Kramer, Darrin Hurley, Owen Calderwood, James Thompson, Bill Booher, John H. Miller.

Third heat (8 laps) – Dustin Heath, Joey Pendergrass, Joe Barker, Matt Hall, Kyle Pervis, Dellas Burns, Tylar Rankin, Brandon Cretacci, Larry Fullbright.

Fourth heat (8 laps) – Philip Schneider, Jake Shelley, Ryan Moran, Charlie Schultz, Dustin Vandermeir, Scott Hamble, Nick Grommes, Jason Brenneman, Jeff Town.

First semi-feature (8 laps) – Pervis, Lilly, Browning, Hall, Burns, Bevard, Stambaugh, Ferrell, Rankin, Reiser, Ransbottom, Miller.

Second semi-feature (8 laps) – Moran, Kramer, Barker, Schultz, Ice, Grommes, Calderwood, Vandermeir, Booher, Town, Hurley, Miller, Hamble, Brennaman.

Feature (15 laps) – Zach Axlen, Dustin Heath, Jake Shelley, Brandon Dunn, Joey Pendergrass, Ryan Moran, Philip Schneider, Tyler Kramer, Josh McKnight, Joe Barker, Matt Browning, Kyle Pervis, Derek Lilly, Kobe Allison.

LIGHT CLONE KARTS

 First heat, round one (8 laps) – Brandon Dunn, Zach Axlen, Tyler Kramer, Jake Wachtman, Max Stambaugh, Tim Ice, John Reiser, Blake Adams, Christopher Whipple, Tyler Ransbottom.

Second heat, round one (8 laps) – Philip Schneider, Dustin Heath, Jake Shelley, Charlie Schultz, Joe Barker, Ryan Moran, Tyler Kalb, Jamie Ferrell, Zack Wolff.

Third heat, round one (8 laps) – Joey Pendergrass, Kobe Allison, Derek Hammond, Matt Browning, Matt Hall, Dustin Vandermeir, Bill Booher, Kyle Jones.

First semi-feature (8 laps) – Kramer, Wolff, Stambaugh, Moran, Ice, Jones, Browning, Kalb, Hammond, Adams.

Second semi-feature (8 laps) – Wachtman, Shelley, Schultz, Barker, Ransbottom, Hall, Ferrell, Reiser, Booher, Whipple, Vandermeir, Moran.

Feature (15 laps) – Philip Schneider, Dustin Heath, Brandon Dunn, Zach Axlen, Jake Shelley, Joey Pendergrass, Ryan Moran, Max Stambaugh, Kobe Allison, Charlie Schultz, Zack Wolff, Joe Barker, Jake Wachtman, Tyler Kramer.

 

-30-

 

Share Button

NocellavictorylaneFridayRumble12262014

Chris Seelman photo

 

 

17th annual Rumble in Fort Wayne

Friday, Saturday & Sunday, Dec. 26-28, 2014 ● Memorial Coliseum Expo Center ● Fort Wayne, Ind.

FRIDAY STORY

Rookie Nocella stuns ‘Rumble’ rivals on opening night

By RON WARE

Classic Motorsports

FORT WAYNE, Ind. – Truth be told, Anthony Nocella wasn’t Bobby Seymour’s first choice of driver for his team’s inaugural appearance at the Rumble in Fort Wayne. Or, the car owner admitted with a rueful grin, the second, either.

But that didn’t keep the 22-year-old college senior from Woburn, Mass., from scoring one of the biggest upsets in the 17-year history of the indoor racing classic.

Charging from ninth starting position, Nocella squeezed inside Justin Peck in turn three on lap 33, then pulled away for a convincing win in Friday night’s opening 50-lap midget feature at the Memorial Coliseum Expo Center. Bryan Nuckles settled for second, followed by Derek Bischak, Peck and another rookie, 17-year-old Ross Rankine. The three-day program continues Saturday, then wraps up with a Sunday matinee.

“Pretty awesome, being our first time out here,” Nocella said as one competitor after another offered congratulations. “I’ve heard a lot of these names out here – some of them didn’t even make the show. To move up from ninth and win it is pretty awesome.”

Seymour, saying he hoped he was out of earshot of his driver, admitted he first offered the ride to NASCAR veteran Ken Schrader, then to former Rumble winner Lou Cicconi Jr.

Not that he didn’t have faith in Nocella, who competes primarily in modifieds.

“He’s been driving for me since he was 15,” said Seymour, son of the late USAC car owner “Boston” Louie Seymour. “He has a tremendous amount of talent. He’s a good racer. He drives our modified back East, and sometimes he gets beat up, because he’s such a clean driver.”

“Awesome, awesome,” engine builder Mike Seymour enthused. “What a great job. We have a lot of confidence in him.”

Nocella qualified only 19th-fastest, more than a half-second off Brandon Knupp’s pace. But with car builder Mike Streicher lending his assistance, he won his heat, then got a break when a reshuffled lineup allowed him to start ninth in the feature instead of 15th as scheduled. An engineering student at Wentworth Institute of Technology, he proceeded to march straight to the front, with virtually no contact along the way.

“I knew I had a good car,” said Nocella, who drove a Streicher-built Hawk powered by one of Mike Seymour’s Autocraft Volkswagen engines. “I wanted to do it clean.”

Nuckles admitted Nocella was a blur, but he wasn’t complaining about his day.

“I’m thrilled to finish second,” said the Ohio driver, who matched his career-best indoor performance. “We’ve had some bad luck in the past couple of years. I feel like we won.”

Longtime Rumble driver Jason Ormsby of Warsaw, Ind., dominated the non-winged dirt outlaw modified midget feature for his first Fort Wayne victory, leading all 25 laps to beat Larry Joe Sroufe and Russ Gamester. Dustin Heath and Korbyn Hayslett each won twice in karts, while Shawn Kluck, Anthony Colandro, Garrett Andexler and Philip Schneider notched single victories.

Saturday’s program includes the same classes, plus winged outlaw modified midgets and quarter midgets.

Nocella’s victory lifts him and the Seymours into the lead in the battle for the newly created Rumble in Fort Wayne overall championship. A driver’s (and car owner’s) three feature finishes determine the title, worth a $1,000 bonus.

He may need to sweep the weekend just to keep his ride.

“Schrader really wanted to race here,” Bobby Seymour said. “He said to mark him down, he’s coming next year.”

-30-

Share Button

17th annual Rumble in Fort Wayne

Friday, Saturday & Sunday, Dec. 26-28, 2014 ● Memorial Coliseum Expo Center ● Fort Wayne, Ind.

FRIDAY RESULTS

MIDGETS (National/Regional/Focus/Kenyon Car)

Qualifications – 1. Brandon Knupp, 78, Chambers, 7.770; 2. Derek Bischak, 31, Bischak,

7.886; 3. Cooper Clouse, 14, Clouse, 7.934; 4. Kyle Hamilton, 33, Hamilton, 7.937; 5. Joe Liguori, 8up, Williams, 7.954; 6. Bryan Nuckles, 59, Nuckles, 7.994; 7. Chris Neuenschwander, 8, Neuenschwander, 8.042; 8. Cory Setser, 24, Setser, 8.088; 9. Jim Anderson, 99a, Guess, 8.110; 10. Ross Rankine, 9r, Rankine, 8.112; 11. David Gough, 6, Gough, 8.134; 12. Billy Wease, 99, Burrow, 8.183; 13. Russ Gamester, 46, Gamester, 8.205; 14. Robby Parish, 7k, Irwin, 8.222; 15. Justin Peck, 5x, Clay, 8.237; 16. Nick Hamilton, 1, Steele, 8.244; 17. Bobby Santos III, 1g, Gormly, 8.265; 18. Rich Corson, 15, Corson, 8.275; 19. Anthony Nocella, 4, Seymour, 8.283; 20. Geoff Kaiser, 10, Moore, 8.349; 21. Brian Gerster, 98, Burrow, 8.381; 22. Kyle O’Gara, 27, 8.388; 23. Patrick Bruns, 22, Grskovic, 8.394; 24. Austin Nemire, 19, O’Connell, 8.449; 25. Chris Jagger Jr., 32j, Jagger, 8.456; 26. Kevin Atkins, 36a, Atkins, 8.492; 27. Matt Westfall, 9, Ryder, 8.522; 28. Lynsey Liguori, 74, Williams, 8.561; 29. Jimmy McCune, 61, Kenyon, 8.615; 30. Anthony McCune, 45, 3-K, 8.731; 31. Rex Norris III, 63, Norris, 8.747; 32. Branson Dills, 15k, Chambers-Knupp, 8.795; 33. Joey Burrow, 49, Burrow, 8.806; 34. Russ Belt, 19b, Belt, 8.816; 35. Brad Greenup, 4g, 8.979; 36. Keith Ousley, 27, 9.911; 37. Chris Jagger, 88, Jagger, 10.100; 38. Shayne Riley, 57r, Riley, 10.660.

First heat (10 laps) – N. Hamilton, Gough, Nuckles, Knupp, Gerster, Atkins, Ousley, Norris III.

Second heat (10 laps) – Wease, Bischak, Santos, O’Gara, Dils, Westfall, Neuenschwander, Riley.

Third heat (10 laps) – Corson, Gamester, Clouse, Bruns, L. Liguori, Burrow, Setser, Marzolf.

Fourth heat (10 laps) – Nocella, Anderson, K. Hamilton, Parish, Nemire, J. McCune, Belt, Janisch.

Fifth heat (10 laps) – Kaiser, Peck, J. Liguori, A. McCune, Greenup, Rankine, Jagger Jr.

First semi-feature (12 laps) – Knupp, J. Liguori, Setser, J. McCune, Atkins, Dils.

Second semi-feature (12 laps) – Nuckles, Rankine, Nemire, Westfall, Gerster, Burrow, Ousley, Clouse, A. McCune.

Third semi-feature (12 laps) – K. Hamilton, Neuenschwander, Parish, L. Liguori, O’Gara, Belt, Jagger Jr.

Feature (50 laps) – 1. Anthony Nocella, 2. Bryan Nuckles, 3. Derek Bischak, 4. Justin Peck, 5. Ross Rankine, 6. Russ Gamester, 7. Kyle Hamilton, 8. Joe Liguori, 9. Nick Hamilton, 10. Chris Neuenschwander, 11. David Gough, 12. Jim Anderson, 13. Brandon Knupp, 14. Rich Corson, 15. Geoff Kaiser, 16. Billy Wease. Lap leaders: Peck 1-32, Nocella 33-50.

 

NON-WINGED DIRT OUTLAW MODIFIED MIDGETS (600cc)

 

           Qualifications – 1. Matt Janisch, 14, Jones, 8.095 seconds (breaks track record of 8.328 seconds set by Blane Culp on Dec. 27, 2013); 2. Erick Rudolph, 32, Lafler, 8.378; 3. Clay Sanders, 21c, 8.422; 4. Mike Fedorcak, 9, Fedorcak, 8.444; 5. Russ Gamester, 49, GRP, 8.484; 6. Jason Ormsby, 51, Ormsby, 8.533; 7. Blane Culp, 34, 8.550; 8. Larry Joe Sroufe, 21, 8.666; 9. Richard Smith, 12, Smith, 8.712; 10. Daniel Robinson, 57, Robinson; 11. Phil Bozell, 83jr, Wolfersberger, 8.777; 12. Jonathon Lesiecki, 24, AJD, 8.842; 13. Shawn Grace, 77, Woods, 8.873; 14. Braiden Black, 68b, Black, 9.084; 15. Blake Lamb, 69, Lamb, 9.098; 16. Kim Hughes, 6, Hughes, 9.242; 17. Drew Rader, 74h, Allen, 9.272; 18. Nick Eastin, 93, Eastin, 9.377; 19. Mike Stahl, 40, Stahl, 9.474; 20. Ryan Ball, 10r, Ball, 9.559; 21. Ethan Foster, 11, Foster, 9.919; 22. Gary Klein, 68, Klein, 10.323; 23. Jaden Rogers, 7, Williams, NT; 24. Jeremy Howe, 48, Howe-Foster, NT.

           First heat (10 laps) – Janisch, Robinson, Fedorcak, Hughes, Grace, Klein, Stahl, Culp.

Second heat (10 laps) – Sroufe, Rudolph, Gamester, Bozell, Rogers, Ball, Black, Rader.

Third heat (10 laps) – Lesiecki, Ormsby, Sanders, Smith, Black, Foster, Eastin, Howe.

Semi-feature (10 laps) – Grace, Rogers, Black, Culp, Klein, Ball, Rader, Stahl, Foster.

Feature (25 laps) – 1. Jason Ormsby, 2. Larry Joe Sroufe, 3. Russ Gamester, 4. Jonathon Lesiecki, 5. Blane Culp, 6. Kim Hughes, 7. Jaden Rogers, 8. Mike Fedorcak, 9. Braiden Black, 10. Richard Smith, 11. Erick Rudolph, 12. Shawn Grace, 13. Clay Sanders, 14. Matt Janisch, 15. Phil Bozell, 16. Daniel Robinson. Lap leaders: Ormsby 1-25.

 

SENIOR HEAVY KARTS

 

Heat, round one (8 laps) – Shawn Kluck, Josh McKnight, Dustin Heath, Matt Randall, Nick Grommes, Kyle Kalweit, Kyle Burns, Austin Horn, Teddy Alberts, Cole Ternet Sr.

Heat, round two (8 laps) – McKnight, Kluck, Randall, Alberts, Kalweit, Horn, Heath, Burns, Ternet Sr., Grommes.

Feature (15 laps) – Shawn Kluck, Dustin Heath, Matt Randall, Josh McKnight, Kyle Kalweit, Nick Grommes, Kyle Burns, Teddy Alberts, Austin Horn.

 

SENIOR MEDIUM KARTS

 

First heat, round one (8 laps) – Shawn Kluck, Dustin Heath, Levi Wilbur, Steven Webb, Brandon Minnick, A.J. Robinson, Virgil Cousino, A.J. Kendall.

Second heat, round one (8 laps) – John Ivy, Zach Wolff, Ronnie Niehaus, Derek Hammond, Nate Randall, Sierra Lantz, Wayne Parkhurst.

First heat, round two (8 laps) – Heath, Kluck, Wilbur, Robinson, Webb, Kendall, Minnick, Cousino.

Second heat, round two (8 laps) – Hammond, Niehaus, Randall, Ivy, Lantz, Parkhurst, Wolff, Horn.

Semifinal (8 laps) – Wolff, Robinson, Lantz, Horn, Parkhurst, Kendall.

Feature (15 laps) – Dustin Heath, John Ivy, Shawn Kluck, Zach Wolff, Ronnie Niehaus, Nate Randall, Derek Hammond, A.J. Robinson, Steven Webb, Sierra Lantz, Wayne Parkhurst, Levi Wilbur, Austin Horn.

 

SENIOR CAGED KARTS

 

First heat, round one (8 laps) – Brandon Dunn, Eric Wall, David Hurley, Shanon Chiddister, Zack Schaffer, Aric Vandermeir, Christopher Plank, Mike Welsh, Brad Schieber, Joe Warner.

Second heat, round one (8 laps) – Dylan Woodling, Max Stambaugh, Kevin Wall Jr., Mike Ernsberger, Ty Conrad, Steven Berlin, Brian Barnett, John Ventrello, Dan Bouc, Branson Dils.

Third heat, round one (8 laps) – Zack Myers, Anthony Colandro, Josh Hanselman, Ron Vandermeir Jr., Dustin Ingle, Philip Schneider, Jason O’Hara, Brock Anderson, Ashley Marqueling, Dan McLean.

Fourth heat, round one (8 laps) – Cole Rhoton, Rick Dukes, Brandon Schnittke, Michael Giachetti, Anthony Myers, A.J. Geren, Cole Roberson, Bradley Boyer, Corey Saylor.

First heat, round two (8 laps) – Dunn, Schaffer, Schieber, Warner, Vandermeir, Hurley, Chiddister, Wall, Welsh, Plank.

Second heat, round two (8 laps) – Bouc, Woodling, Ventrello, Ernsberger, Stambaugh, Dils, Berlin, Conrad, Barnett, Wall Jr.

Third heat, round two (8 laps) – Schneider, Z. Myers, Hanselman, Colandro, Vandermeir Jr., O’Hara, Marqueling, Ingle, McLean, Anderson.

Fourth heat, round one (8 laps) – Rhoton, Giachetti, Schnittke, Roberson, Geren, Saylor, Boyer, A. Myers, Dukes.

First semi-feature (8 laps) – Stambaugh, Ernsberger, Dils, Wall, Berlin, Warner, Geren, Chiddister, Welsh, McLean, O’Hara.

Second semi-feature (8 laps) – Schaffer, Bouc, Wall Jr., Ventrello, Barnett, Hurley, Vandermeir, Boyer, Ingle, Plank.

Third semi-feature (8 laps) – Schneider, Schieber, Marqueling, Roberson, Saylor, A. Myers, Anderson, Vandermeir Jr., Dukes, Conrad.

Feature (15 laps) – Anthony Colandro, Cole Rhoton, Brandon Dunn, Dan Bouc, Dylan Woodling, Zack Myers, Philip Schneider, Brad Schieber, Josh Hanselman, Mike Ernsberger, Brandon Schnittke, Michael Giachetti, Max Stambaugh, Zack Schaffer.

 

JUNIOR HEAVY KARTS

 

First heat, round one (8 laps) – Korbyn Hayslett, Gene Gregoric III, Myles Morrolf, Andrew Scheid, Hannah Galitz, Amanda Bohn.

Second heat, round one (8 laps) – Sam Weaver, Tayte Williamson, Dylan Anderson, Kaitlin Randall, Connor Truman, Michael Paterno.

First heat, round two (8 laps) – Hayslett, Gregoric III, Scheid, Morrolf, Bohn, Galitz.

Second heat, round two (8 laps) – Williamson, Weaver, Anderson, Randall, Paterno, Truman.

Feature (15 laps) – Korbyn Hayslett, Sam Weaver, Tayte Williamson, Dylan Anderson, Gene Gregoric III, Andrew Scheid, Myles Morrolf, Hannah Galitz, Michael Paterno, Amanda Bohn, Kaitlin Randall, Connor Truman.

 

JUNIOR CAGED KARTS

 

First heat, round one (8 laps) – Kasey Ziebold, Aaron Mulrooney Jr., Breiden Mooney, Aiden Williamson, Madison Bland, Dalton Rogers, Paige Rogers, Jim Emrich.

Second heat, round one (8 laps) – Korbyn Hayslett, Tayte Williamson, Gene Gregoric III, Jaden Cretacci, Ian Creager, Owen Houpt, Michael Villena, Jakeb Boxwell.

First heat, round two (8 laps) – Mooney, A. Williamson, Ziebold, Mulrooney Jr., P. Rogers, Emrich, Bland, D. Rogers.

Second heat, round two (8 laps) – T. Williamson, Hayslett, Houpt, Cretacci, Boxell, Creager, Villena, Gregoric III.

Feature (15 laps) – Korbyn Hayslett, Breiden Mooney, Kasey Ziebold, Owen Houpt, Ian Creager, Aiden Williamson, Jakeb Boxell, Paige Rogers, Jim Emrich, Madison Bland, Gene Gregoric III, Aaron Mulrooney Jr., Tayte Williamson, Jaden Cretacci.

 

KID KARTS

 

First heat, round one (8 laps) – Parker Lindemann, Cameron Vandermeir, TeigAnn Freed, Joshua Toth, Hunter Weaver, Aryonna Kehle, Jasmine Goble.

Second heat, round one (8 laps) – Brodie Wendel, Garrett Andexler, Patrick Clark, David Bretz, Drew Phillips, Jackson Orth.

First heat, round two (8 laps) – Vandermeir, Freed, Toth, Lindemann, Weaver, Goble, Kehle.

Second heat, round two (8 laps) – Clark, Andexler, Wendel, Phillips, Bretz, Orth.

Feature (10 laps) – Garrett Andexler, Patrick Clark, Cameron Vandermeir, Parker Lindemann, David Bretz, Hunter Weaver, TeigAnn Freed, Joshua Toth, Brodie Wendel, Drew Phillips, Jackson Orth, Aryonna Kehle, Jasmine Goble, Brayton Goble.

 

HEAVY CLONE KARTS

 

First heat, round one (8 laps) – Brandon Dunn, Nathan Bevard, Tyler Ransbottom, Matt Browning, Scott Hamble, Tylar Rankin, Jeff Town, Jamie Ferrell, Dellas Burns, Darrin Hurley.

Second heat, round one (8 laps) – Dustin Heath, Josh McKnight, Tyler Kramer, Kobe Allison, Matt Hall, Joe Barker, Bill Booher, Derek Lilly, Nick Grommes.

Third heat, round one (8 laps) – Zach Axlen, Ryan Moran, Philip Schneider, John H. Miller, Dustin Vandermeir, Charlie Schultz, Tim Ice, Blake Adams, Cameron Miller.

Fourth heat, round one (8 laps) – Jake Shelley, Joey Pendergrass, Kyle Aldrich, Cody Gallogly, Corey Hines, Owen Calderwood, Brandon Cretacci, Kyle Pervis, James Thompson.

First heat, round two (8 laps) – Dunn, Ransbottom, Ferrell, Bevard, Hamble, Rankin, Burns, Town, Browning, Hurley.

Second heat, round two (8 laps) – McKnight, Heath, Kramer, Barker, Hall, Allison, Lilly, Booher, Grommes.

Third heat, round two (8 laps) – Schneider, Axlen, Miller, Moran, Schultz, Vandermeir, Ice, Adams, Miller.

Fourth heat, round two (8 laps) – Pendergrass, Shelley, Hines, Aldrich, Gallogly, Pervis, Cretacci, Calderwood, Thompson.

First semi-feature (8 laps) – Moran, Barker, Lilly, Browning, Aldrich, Gallogly, Ice, Browning.

Second semi-feature (8 laps) – Allison, Schultz, Bevard, Miller, Hamble, Town, Pervis, Hurley, Grommes, Calderwood.

Third semi-feature (8 laps) – Kramer, Hall, Hines, Vandermeir, Booher, Burns, Cretacci, Rankin, Thompson, Reiser.

Feature (15 laps) – Dustin Heath, Zach Axlen, Brandon Dunn, Philip Schneider, Joey Pendergrass, Jake Shelley, Josh McKnight, Tyler Kramer, Ryan Moran, Kobe Allison, Charlie Schultz, Tyler Ransbottom, Matt Hall, Joe Barker.

 

LIGHT CLONE KARTS

 

First heat, round one (8 laps) – Dustin Heath, Joey Pendergrass, Zach Axlen, Kobe Allison, Ryan Moran, Jake Wachtman, Zack Wolff, Joe Barker, Charlie Schultz, Kyle Jones, Jamie Ferrell.

Second heat, round one (8 laps) – Jake Shelley, Brandon Dunn, Tyler Ransbottom, Tim Ice, Dustin Vendermeir, Derek Hammond, Kyle Aldrich, Tylar Rankin, Bill Booher.

Third heat, round one (8 laps) – Tyler Kramer, Philip Schneider, Corey Hines, Matt Browning, Matt Hall, Blake Adams, Christopher Whipple, Damon Woodbury, Blake Hollinger.

First heat, round two (8 laps) – Axlen, Moran, Pendergrass, Wachtman, Schultz, Heath, Allison, Barker, Jones, Ferrell, Wolff.

Second heat, round two (8 laps) – Dunn, Shelley, Ransbottom, Booher, Vandermeir, Aldrich, Ice, Hammond, Rankin.

Third heat, round two (8 laps) – Schneider, Kramer, Woodbury, Hall, Hines, Browning, Adams, Hollinger, Whipple.

First semi-feature (8 laps) – Moran, Allison, Wolff, Hammond, Browning, Hall, Rankin, Booher, Barker, Ice, Ferrell.

Second semi-feature (8 laps) – Wachtman, Schultz, Woodbury, Adams, Jones, Aldrich, Whipple, Hines, Vandermeir.

Feature (15 laps) – Philip Schneider, Joey Pendergrass, Zach Axlen, Brandon Dunn, Jake Shelley, Tyler Kramer, Ryan Moran, Tyler Ransbottom, Kobe Allison, Zack Wolff, Charlie Schultz, Jake Wachtman, Damon Woodbury, Dustin Heath.

 

-30-